Do szkoły wrócić czas!

Wypoczęci, pełni wrażeń po słonecznych wakacjach uczniowie SPTP powitali nowy rok szkolny, podczas którego będą mieli możliwość rozwijania zainteresowań i pasji. Nauczyciele prowadzą wiele kół zainteresowań np.: K. Przyjaciół zwierząt, recytatorskie, teatralne, matematyczne, internetowe, historyczne, plastyczne, flażoletowe, filmowe, a także zajęcia SKS.
Zgodnie z panującymi trendami propagujemy zdrową żywność, a śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, dzięki niemu dzieci mają energię, lepiej koncentrują się na lekcji. „To najlepszy start w nowy dzień”!  W związku z tym  SPTP przyłączyła się do projektu Śniadanie Daje Moc.


Tabliczka Mnożenia

Już we wrześniu po raz wtóry Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym brała udział w akcji edukacyjnej Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.  Celem przedsięwzięcia było zachęcenie wszystkich do przypomnienia i utrwalania tabliczki mnożenia.
Uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w  matematycznych potyczkach. Ponadto dzieci przygotowały  barwne plakaty, zachęcające do udziału w akcji. W tym niezwykłym dniu, na każdej przerwie Komisje Egzaminacyjne (uczniowie znający bardzo dobrze tabliczkę mnożenia) przepytywały ochotników ze sprawnego wykonywania pamięciowego mnożenia. Każdy, kto bezbłędnie podał wynik mnożenia w jak najkrótszym czasie otrzymywał medal Mistrza tabliczki mnożenia.
Efektem tej akcji było pogłębienie przez  wielu uczniów umiejętności sprawnego posługiwania się tabliczką mnożenia.


Szczęśliwy październik

W słoneczną, październikową sobotę p. M. Kobos z siedmiorgiem podopiecznych wyruszył do Kiekrza na IX Wielkopolski Konkurs Historyczny. Tematem tegorocznej edycji była „Polska Piastów na tle średniowiecznej Europy”. Pytania konkursowe, jak co roku były trudne, o czym przekonała się około setka uczestników konkursu. Tym bardziej miło nam poinformować, iż II miejsce udało się wywalczyć naszemu niezłomnemu uczniowi Marcinowi Dudziakowi uczniowi klasy VIa. Imiennik p. Kobosa wykazał się ogromną wiedzą, za co został nagrodzony wieżą stereo. 16.10.2015 (w Dzień Patrona SPTP) w Przeźmierowie powtórzyliśmy sukces z zeszłego roku.

Uczestnicy Wielkopolskiego Konkursu Historycznego

Wybory Samorządu Szkolnego

Dnia 04.11.2015r. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci do Samorządu przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu.
Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów komisja wyborcza wyłoniła następujące osoby do Zarządu SU:

Przewodnicząca: Małgorzata Horowska
Zastępca przewodniczącej: Weronika Glaza
Sekretarz: Emilia Dziubaty
Członkowie:
Julia Woch
Dagmara Bartkowiak


Sukcesy sportowe

Podczas  Gminnego Turnieju Piłki Nożnej Halowej, zdobyliśmy I miejsce.  Kolejny etap (przechodzi tylko zwycięzca) odbędzie się 30.10.2015 w Suchym Lesie – będzie to półfinał powiatu poznańskiego który wyłoni kolejnego przedstawiciela do finału powiatu poznańskiego. Natomiast 21.10. reprezentacji SPTP udała się do Czerwonaka, aby rozegrać turniej Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU. Pierwszy mecz  w grupie przegraliśmy 0:5 (z SP Kostrzyn), 2 (z SP Białężyn) oraz 3 (z SP Rokietnica) zwyciężyliśmy jedną bramką mianowicie 2:1 oraz 3:2. Przeszliśmy do półfinału  zajęliśmy ex aequo 3 miejsce razem z drużyną SP Koziegłowy.


Dzień Patrona

16 października, jak co roku, obchodziliśmy Dzień Patrona. Wspominaliśmy postać wielkiego Polaka, jakim był św. Jan Paweł II. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyło hasło: „Podążajmy Jego śladem”. Dzień ten był szczególną okazją, do przypomnienia sobie wielkiego dziedzictwa jakie nam pozostawił nasz Patron. Uczniowie szkoły, pod kierunkiem nauczycieli religii  p. Bożeny Matuszewskiej i p. T. Górnego, podczas uroczystych apeli przedstawili sylwetkę i nauczanie Papieża Polaka. Dzieci w dwóch grupach podziwiały występy artystyczne swoich koleżanek i kolegów oraz wspólnie z chórem szkolnym śpiewały piosenki poświęcone Janowi Pawłowi II. W trakcie tych spotkań rozstrzygnięto także konkursy poświęcone Patronowi: literacki i plastyczny oraz wręczono pamiątkowe dyplomy.


Pasowani ołówkiem

Pierwszoklasiści  ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym są już pełnoprawnymi uczniami. W dniu 16 października  2015r,  odbyła się Uroczystość Ślubowania i Pasowania na Ucznia. Pani Dyrektor Maria Stachowiak  wspólnie z prowadzącymi uczniami ze Samorządu Uczniowskiego powitała wszystkich zebranych. Podczas części artystycznej uczniowie poznali historię Pasowania, zdali egzamin podczas trzech prób. Wybrana Komisja sprawdziła, czy dzieci zdobyły już potrzebną wiedzę i umiejętności, aby zostać  uczniem. Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersz, śpiewali piosenkę, odpowiadali na zadawane pytania. Następnie uczniowie z honorem złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Pierwszoklasiści podczas ślubowania  obiecywali kochać Ojczyznę, być pilnym i obowiązkowym uczniem, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Po uroczystości Ślubowania wszyscy udali się do swoich klas, gdzie pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. ,,Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”- mówiła dotykając wielkim ołówkiem ramion swych podopiecznych. Ten ważny i wyjątkowy dzień na długo zostanie w pamięci pierwszoklasistów. Wszystkim pierwszakom życzymy dużo siły i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Niech każdy dzień Waszego pobytu  w murach naszej szkoły będzie radosny!


Dzieło Nowego Tysiąclecia

W dniach 15 i 16 października 2015r. podobnie jak w latach ubiegłych w naszej szkole przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy do puszek dla Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zebraną kwotę 430 zł. przekazaliśmy Fundacji, która wspiera zdolną, a biedną młodzież w zdobywaniu wykształcenia. Dziękujemy ofiarodawcom.


Drzwi do Narnii

Wszystko zaczęło się w marcu tego roku. Szkolna biblioteka, z pomocą uczniów z koła polonistycznego i bibliotecznego, przygotowała i przeprowadziła Szkolne Wybory Książek. Uczniowie z klas I – VI na kartach wyborczych mogli umieścić swoje trzy propozycje naj… książek. Po sporządzeniu protokołu wyborczego powstała lista „wybranych” książek. Część z nich znajdowała się już w zbiorach bibliotecznych, resztę wypadało zakupić.
Miesiąc później do szkoły dotarła informacja Amazona o projekcie KINDLOTEKA. Nauczyciele-bibliotekarze, kierując się sugestiami uczniów, wypełnili i wysłali wniosek konkursowy. We wrześniu 2015 r. okazało się, że głosowanie pracowników Centrum Logistycznego przebiegło dla nas pomyślnie i mogliśmy przygotować wykaz interesujących książek.
Wkrótce, w jednej z klas na piętrze nowego skrzydła szkoły, pojawiło się „coś” tajemniczego. Uczniowie nazwali to „drzwiami do Narnii”, które pomogą im przenieść się w inny wymiar. Nie mylili się! Tajemnicze „coś” rzeczywiście ma niezwykłą moc przenoszenia w inny świat. Świat marzeń, wyobraźni, odkryć literackich. W sali B7 stanął bowiem specjalny regał do czytników KINDLE.
W piątek, trzynastego (wbrew pechowi i przesądom) naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele firmy Amazon, przywożąc  książki oraz czytniki  e-booków.  W obecności uczniów odbyło się przekazanie darów oraz prezentacja zastosowania Kindli.  Uczniowie zostali też obdarowani koszulkami z logo firmy. Po części oficjalnej nastąpiła „sesja zdjęciowa”, w trakcie której zdjęcia wykonywali fotografowie z PAP i firmy Amazon.
10 czytników Kindle z wgranymi pięćdziesięcioma e-bookami w języku angielskim trafiło do sali, w której najczęściej odbywają się lekcje języka angielskiego, natomiast 100 książek w formie papierowej wzbogaciło zbiory biblioteki szkolnej. Uczniowie obecni podczas podsumowania projektu KINDLOTEKA już rezerwowali (utworzyli specjalną listę kolejkową!) wybrane tytuły. Wkrótce będą one dostępne w szkolnej bibliotece.


III Wielkopolski Konkurs Poezji Religijnej

    „Na moich ustach zawsze Jego chwała” – pod takim hasłem 21 listopada 2015r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym odbył się III Wielkopolski Konkurs Poezji Religijnej Fundacji Króla Maciusia. Współorganizatorami półfinału byli nauczyciele tarnowskiej podstawówki. To właśnie oni, wraz z panią dyrektor Marią Stachowiak, otoczyli opieką uczestników konkursu i sprawili, że sobotnie przedpołudnie minęło w serdecznej atmosferze. Konkurs miał na celu promowanie wartości chrześcijańskich, krzewienie postaw etycznych wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie wrażliwości estetycznej, popularyzację poezji religijnej oraz promocję utalentowanych, młodych artystów.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz kościelnych i samorządowych oraz młodzież i dzieci wraz z opiekunami. Reprezentanci szkół z Wielkopolski mieli możliwość wykazania swoich uzdolnień recytatorskich w 3 kategoriach wiekowych: klasy I – III, IV – VI, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne. Do konkursu zgłosiło się bardzo dużo chętnych, zarówno tych początkujących, jak i stałych uczestników poprzednich edycji. W konkursie wzięła też udział reprezentacja Szkoły Podstawowej
im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym. Uczestnicy z wielką pasją i zaangażowaniem przedstawiali przygotowane wiersze przed specjalnie powołaną komisją złożoną z nauczycieli naszej szkoły oraz poetów, zaproszonych przez fundację. Wsparciem dla wszystkich uczestników była również obecność Księdza Proboszcza, który dodał wszystkim otuchy i odwagi. Wielkie emocje, które towarzyszyły podczas recytacji, niewątpliwie udzielały się wszystkim obecnym.
Po przesłuchaniach konkursowych uczestnicy i opiekunowie mogli zjeść pyszne drożdżówki i pizzę ufundowane przez życzliwych sponsorów – Panią Zofię Zander oraz Pana Przemysława Pomiana. Na uczniów czekały także upominki od Gminy Tarnowo Podgórne, które wręczała I zastępca wójta Pani Ewa Noszczyńska-Szkurat. Fundacja Króla Maciusia przygotowała dla recytujących dyplomu uznania, a najmłodsi otrzymali również tomik poezji.
Oficjalne przekazanie wyników przez Pana Krzysztofa Matusiaka było najbardziej wyczekiwanym momentem. Decyzja jury nie była łatwa, ponieważ umiejętności recytatorskie dzieci i młodzieży prezentowane podczas konkursu były naprawdę na wysokim poziomie. Po podliczeniu wszystkich punktów, udało się wyłonić nazwiska osób, które zostały zakwalifikowane do ścisłego finału konkursu.
Największa niespodzianka czekała wszystkich na zakończenie spotkania. Zaproszeni przez Fundację poeci, przedstawili zebranym swoje wiersze, ale także zaprosili dzieci do zaprezentowania własnych wierszy. Ponad trzygodzinna uroczystość zakończyła się gromkimi brawami oraz pamiątkowymi zdjęciami. Jesteśmy dumni, że Martyna Błaszkowiak, uczennica naszej szkoły, zakwalifikowała się do finału.
Serdecznie dziękujemy wolontariuszkom z Gimnazjum im. Integracji  Europejskiej w Tarnowie Podgórnym za pomoc podczas sobotniego spotkania.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Kiermasz świąteczny


Szlachetna paczka

Ogólnopolska akcja Szlachetna Paczka realizowana w Naszej Szkole została pomyślnie zakończona. Dzięki naszemu wspólnemu działaniu, kolejna rodzina otrzymała mądrą, potrzebną pomoc. Nasza paczka to nie tylko wsparcie materialne, to także motywacja dla Rodziny do walki z codziennymi trudnościami i informacja: Jesteście dla nas ważni.
Wielkie zaangażowanie całej społeczności szkolnej przyczyniło się do spełnienia wszystkich potrzeb i marzeń wybranej przez nas rodziny- Pani Małgorzaty i jej trójki dzieci: 17-letniego Jakuba, 8-letniego Wojciecha i 6-letniej Kamilki. Jedną z najpilniejszych potrzeb rodziny była lodówka, którą udało się zakupić dzięki funduszom zebranym przez Radę Rodziców, która przekazała na ten cel 467,90 zł – 10% wartości od zebranych funduszy podczas Kiermaszu Świątecznego oraz akcję piernikową przeprowadzoną przez Nauczycieli z pomocą Uczniów z okazji Dnia Mikołajkowego, która dała dochód w kwocie 1990,71 zł – do akcji włączyli się uczniowie z rodzicami oraz całe grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi.
Ponadto rodzinie zostały przekazane artykuły spożywcze i szkolne, środki czystości, odzież i obuwie, zabawki, książki oraz słodycze – łącznie aż 59 pięknie zapakowanych paczek, na widok których wolontariusze krzyknęli: Jesteście naszymi bohaterami!.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM BOHATEROM!

 


VI Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Tarnowo Podgórne „Tarnovia Gool Cup”

 6 drużyn, 56 zawodników i jedna piłkarka, 126 – liczba strzelonych goli, rozegranych 300 min. – oto bilans VI Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Tarnowo Podgórne – „Tarnovia Gool Cup”.  Wielkie emocje w walce zarówno o pierwsze, jak i o dalsze miejsca – tym wszystkim charakteryzował się turniej piłki nożnej, który w dniu 16.01.2016r. odbył się w hali widowiskowo-sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym.
Całe rozgrywki wygrała drużyna KS Warta Poznań przed UKS Śrem (II miejsce) oraz Akademią Reissa (III miejsce). Szczególną uwagę należy zwrócić na wysokie 4 miejsce reprezentacji Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, która rywalizowała z klubami i potrafiła wyprzedzić współgospodarzy turnieju GKS Tarnovia – 5 miejsce, oraz Clescevia Kleszczewo – 6 miejsce.
Z roku na rok organizacja zawodów staje na wyższym poziomie – zero opóźnień, opieka medyczna, obsługa techniczna, pyszny obiad oraz atmosfera stworzona dzięki kibicom – warto było to przeżyć na żywo. Obecni podczas turnieju widzieli składne akcje, piękne gole, a czasami nieporadność młodych zawodników ur. 2005r. i młodszych – czyli wszystko to, co piękne w piłce nożnej.
Ponadto podczas turnieju zostali wyłonieni:
Najlepszy strzelec: Jakub Antkowiak   KS WARTA Poznań
Najlepszy bramkarz:  Karol Domżalski  SP TP JP II w Tarnowie Podgórnym
Najlepszy zawodnik: Oliwia Jaśniak  UKS Śrem (Oliwia była jedyną dziewczyną wśród zawodników!)
Trener turnieju: Artur Dzieciątkowski  GKS TARNOVIA Tarnowo Podgórne

Za pomoc w organizacji turnieju ogromne  podziękowania kierujemy do Pana Wójta, który od początku patronuje Turniejowi oraz do naszych niezawodnych Przyjaciół – Pani Zofii Zander (PPH Piekarnia Tarnowo Podgórne) i Właścicieli firmy ALTER, dzięki którym każdy piłkarz otrzymał medal oraz nagrodę rzeczową i słodką przekąskę.
Serdecznie zapraszamy do udziału w turnieju za rok!


Aktywny wypoczynek

W środę 20 stycznia w hali sportowej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II uczniowie klas 4 – 6 wzięli udział w II Międzyklasowym Turnieju Piłki Nożnej. Chętna młodzież przybyła w wolnym czasie do Szkoły, aby aktywnie się bawić, rywalizować oraz integrować, wykorzystując do tego … piłkę nożną.
Honoru i zaszczytu wywalczenia upragnionego pucharu (zdobytego w zeszłym roku) broniła klasa 5 C. Plan, jaki sobie nakreślili, prawie się udał – przegrali tylko jeden mecz z, jak się później okazało, klasą 6 A – zwycięzcą całych rozgrywek.
Należy podkreślić, że wszystkie drużyny grały fair play – ponieważ 2 klasy nie miały wystarczającej liczby zawodników i, żeby sprawiedliwości stało się zadość, każda klasa, licząca jednego zawodnika więcej, rezygnowała ze swojej liczebnej przewagi i stwarzała wyrównane warunki.
Warte podkreślenia jest to zaangażowanie uczestników w organizację turnieju – nagrody, czyli puchary, dyplomy oraz medale, tworzyli sami zawodnicy! J Wielkie gratulacje!


Ferie zimowe

Podczas ferii zimowych uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ciekawych zajęciach przygotowanych przez GOK „Sezam”. Odbywały się one od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 14.00. W programie ferii zatytułowanym „Karuzela z pomysłami” były: zajęcia ceramiczne, plastyczne oraz kulinarne w Przeźmierowie; wyjazd do kina Cinema City Plaza na film pt. „Bella i Sebastian 2” opowiadający o przyjaźni kilkuletniego chłopca z pirenejskim psem górskim, o jego relacjach z odnalezionym po latach ojcem oraz o dramatycznych poszukiwaniach zaginionej Angeliny; pobyt na termach, gdzie w przepięknym otoczeniu, rodem z dzikiej Afryki, kryły się atrakcje dla każdego; wizyta w Klubie Jeździeckim „Hubertus” w Lusowie (przejażdżka konno i ognisko); „Turniej sportowy” z Teatrem „Frajda” (dynamiczne przedstawienie lalkowe, które przekonuje młodego widza, że warto uprawiać sport, walczyć fair play i że każdy znajdzie dziedzinę, w której jest naprawdę dobry).

Ferie należały do udanych, dostarczyły niezapomnianych wrażeń.


Balik karnawałowy

4 oraz 5 lutego dzięki zaangażowaniu i pomocy Rady Rodziców, odbył się balik karnawałowy dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Przygotowane przez dzieci fantastyczne stroje już od samego rana ubarwiały szkolne korytarze. Uczniowie z klas I-III chętnie bawili się na parkiecie przystrojonym przez Panię Wychowawczynie barwnymi balonami i błyszczącymi serpentynami. W tym dniu sala gimnastyczna, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmieniła się w bajkową krainę pełną: wróżek, czarodziejów, raperów, księżniczek, kowbojów, super-bohaterów, kotków i innych ulubionych dziecięcych postaci. Balik poprowadzili animatorzy, którzy od pierwszych dźwięków muzyki zachęcali dzieci do aktywnej zabawy i wykonywanie przedstawianych układów tanecznych. Atmosfera panująca podczas zabawy była fantastyczna. Podczas imprezy odbywały się również konkursy, w których uczniowie bardzo chętnie brali udział i zdobywali wspaniałe nagrody. Wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili i tańcom nie było końca. Po trzygodzinnej zabawie, wszyscy opuszczali salę w doskonałych humorach. Jesteśmy przekonani, że tegoroczny balik będzie niezapomniany, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego!


I love rolki – spotkanie z panią Eweliną Czapla

11.02.2016 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym odbyło się spotkanie z Panią Eweliną Czaplą, która jest Mistrzynią Polski w Speed Slalomie oraz która na swoim koncie ma takie osiągnięcia jak zwycięstwo w Korei i drugie miejsce w konkurencji Slide w Singapurze. Pani Ewelina 90% swojego czasu poświęca na wszystko, co związane jest z rolkami, a ostatnio nawet i z wrotkami. Najlepiej czuję się jednak w wykonywaniu zaawansowanych trików slalomowych. Sporo swojego rolkowego życia poświęciła na przygotowanie młodych zawodników do startów w zawodach slalomowych. Spotkanie z Panią Eweliną Czapla rozpoczęło się od krótkiego przedstawienia jej ciekawego życiorysu. Następnie nasz gość pokazał swoje umiejętności w praktyce, przedstawiając niesamowite triki i wykonując slalom przy wykorzystaniu specjalnych kubeczków. Wszyscy uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem. Po południu od. godz. 17.00-19.00 p. Ewelina wraz ze swoimi współpracownikami zorganizowała w naszej szkole warsztaty dla dzieci, z których skorzystało aż 100 osób.  Dzieci miały okazję rozwinąć swoje umiejętności jazdy na rolkach, nauczyć się ciekawych trików oraz otrzymać cenny autograf. Pani Ewelinie bardzo dziękujemy za ciekawy pokaz i rozwinięcie pasji wśród naszych uczniów.

 


Marcin i Jakub finalistami Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego

20.02.2016 uczniowie klasy 6a i 6b Marcin Dudziak i Jakub Kolasiński  wzięli udział w etapie finałowym konkursu przyrodniczego dla uczniów szkół podstawowych województwa wielkopolskiego. Wykazali się  ogromną wiedzą i zdobyli tytuł finalisty tego prestiżowego konkursu.  Należą im się słowa uznania tym bardziej, że znaleźli się w gronie 28 uczestników, którzy zakwalifikowali się do finału.


Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych „Świetlik”

We wtorek 8 marca 2016 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jan Pawła II z klas 1-3 po raz pierwszy wzięli udział w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych „ŚWIETLIK”. Konkurs zorganizowany został przez Fundację Akademia Młodych Odkrywców z siedzibą w Krakowie i miał na celu rozpowszechnianie nauk przyrodniczych, jako ciekawego, fascynującego źródła wiedzy o świecie, dostępnego dla każdego. Tegoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród uczniów, nauczycieli jak i rodziców. Konkurs przebiegł w bardzo miłej atmosferze, a wszyscy uczniowie byli bardzo skupieni nad rozwiązywaniem testu. Koordynatorem konkursu w naszej szkole była Barbara Drab. Do konkursu uczniowie przygotowywali się przez wiele miesięcy, wykonując różne doświadczenia i analizując ich wyniki. Po zakończonym konkursie każdy uczestnik otrzymał symboliczny prezent w postaci „elastycznego” ołówka.

W konkursie udział wzięło:
48 uczniów z klas 1
8 uczniów z klas 2
13 uczniów z klas 3

Wyniki konkursu ogłoszone zostaną 9 maja 2016 r.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy i życzymy powodzenia!


Mali uczniowie idą do szkoły

W tym roku szkolnym już po raz drugi Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym przyłączyła się do akcji organizowanej przez fundację UNICEF. Tym razem była to akcja pt. MALI uczniowie idą do szkoły. Podczas realizacji projektu nauczyciele zorganizowali zajęcia edukacyjne, podczas których uczniowie zrozumieli, na czym polegają problemy mieszkańców krajów rozwijających się, a także dowiedzieli się jak można im zaradzić. Po zapoznaniu się z sytuacją rówieśników w Mali, uczniowie zaangażowali się w pomoc dzieciom z tego kraju, poprzez przygotowanie swoich własnych książeczek, bądź przekazanie tych już nieużywanych. Wszystkie wspaniałe i kolorowe książeczki przyniesione przez uczniów zostały zaprezentowane 16.03.2016 r. podczas specjalnie zorganizowanego Dnia Książki dla Afryki. Książeczki można było zabrać ze sobą do domu w zamian za darowiznę. Dzięki wsparciu i pomocy Nauczycieli, Rodziców oraz Uczniów, podczas imprezy udało się zebrać 618 zł, a całkowita kwota została przekazana poprzez fundację UNICEF dla potrzebujących dzieci w MALI. Wszystkim serdecznie dziękujemy!


Rekolekcje wielkopostne

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne dla uczniów naszej Szkoły odbyły się w dniach od 2 do 4 marca. Hasłem przewodnim było wezwanie: „Bóg bogaty w miłosierdzie” nawiązujące do przeżywanego w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia. Głównymi prowadzącymi były siostry nazaretanki z Warszawy.
Każdy z trzech dni rekolekcyjnych miał własny temat, wokół którego opracowano szereg aktywności. Pierwszego dnia uczniowie pochylali się nad przypowieścią o pełnym miłosierdzia Dobrym Pasterzu. Drugiego dnia poznawali postać i przesłanie apostołki Bożego Miłosierdzia – św. siostry Faustyny oraz dzieje znanego na całym świecie obrazu Jezusa Miłosiernego. Ostatniego dnia uczniowie poznali  przykład postępowania miłosiernego Samarytanina, jako wzór godny naśladowania dla wszystkich chrześcijan.
Oprócz udziału w prowadzonych przez siostry naukach w kościele parafialnym, uczniowie pracowali także w swoich klasach, pod opieką wychowawców. Wśród dodatkowych atrakcji znalazły się ciekawe projekcje filmowe – młodsi oglądali film „Aksamitny królik”, a starsi „Listy do Boga”. Część klas III i IV wzięła również udział w pielgrzymce do Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej w Pniewach. Symbolicznym wydarzeniem była możliwość przejścia przez naszą szkolną Bramę Miłosierdzia oraz okazja do zaczerpnięcia symbolu Bożej miłości ze Studni Miłosierdzia.


Dni tolerancji wobec niepełnosprawności

8 marca w ramach Dni Tolerancji obchodzonych w naszej szkole odbyło się spotkanie z Miłoszem Broniszem – chłopcem z niepełnosprawnością ruchową (wadą rozwojową kończyn). Chłopiec przygotował prezentację o swoim życiu i pokonywaniu trudności wynikających z niepełnosprawności.
Miłek opowiedział o swoich marzeniach. Kiedy dorośnie, chciałby założyć hotel dla zwierząt i być mówcą motywacyjnym jak Australijczyk Nick Vujicic, człowiek bez rąk i nóg. W Szkole Podstawowej w Tarnowie Podgórnym miał, więc poniekąd debiut w tej dziedzinie… Udowodnił, że będąc osobą z niepełnosprawnością można osiągać świetne wyniki w sporcie i nauce, a także prowadzić aktywne życie. Powiedział ponadto małym słuchaczom, jak należy zachować się podczas pierwszego kontaktu z koleżanką czy kolegą z ograniczeniem sprawności.
Dla uczniów była to pouczająca lekcja. Pytali Miłka, co jest dla niego najtrudniejsze, czy ma własne zwierzęta w domu, w jaki sposób nauczył się pływać i nurkować, czy potrafi pisać na klawiaturze komputera, czy jest w jego szkole osoba, która mu dokucza, jakie to uczucie chodzić na protezach. Dzieci wykazały się zrozumieniem i otwartością. Łatwo nawiązały kontakt z chłopcem. Na zakończenie Miłek dał pokaz rysowania stopą. Uczniowie otoczyli go. W skupieniu przyglądali się jak rysuje psa. W nagrodę otrzymał burzę oklasków.
Spotkanie było zapewne dużym przeżyciem dla uczniów. Mamy nadzieję, że zaowocuje ono w przyszłości tolerancją i akceptacją wobec osób z niepełnosprawnością.


Wiosna w naszej szkole

06.04.2016 r. dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców w naszej szkole odbył się koncert edukacyjny pt. „Wiosenne przesilenie- katarynkowy zawrót głowy”, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie. Koncert nie tylko umożliwił zdobycie cennej wiedzy, ale był również okazją do świetniej zabawy. Dzieci miały niepowtarzalną okazję, aby poznać Kataryniarkę, a także wraz z głównym bohaterem oraz Wujkiem Wojtkiem, naprawić jej wspaniały instrument – katarynkę. Podczas występu uczniowie zapoznali się ze sposobem i mechanizmem działania katarynki i wielu pozytywek oraz wspólnie napisali piękny utwór na cześć wiosny.


Dzień Ziemi

Tegoroczne obchody Dnia  Ziemi upłynęły nam pod hasłem „Szanuję Ziemię, jestem młodym ekologiem”. Wszystkie nasze działania zmierzały do  wydarzenia jakim było spotkanie z podróżnikiem p. Dominikiem Szmajdą. Przed spotkaniem klasy IV-VI przygotowały plakaty ekologiczne, które miały nam przypomnieć jak ważne są nasze starania o naszą planetę, jakie problemy ekologiczne Ją nękają  i jak powinniśmy im przeciwdziałać.W tygodniu przed Dniem Ziemi sprawdziliśmy swoją wiedzę ekologiczną rozwiązując testy ekologiczne.
22 kwietnia spotkaliśmy się z Panem Dominikiem, który w ciekawy sposób opowiedział nam najpierw o podróży Kazimierza Nowaka do Afryki a potem o swej podróży tym samym tropem – o spotkanych tam ludziach, zwierzętach, krajobrazach które mijał, o trudach podróży, ale też o wielkiej satysfakcji jaką dała mu ta  przygoda.
Miejmy nadzieję, że nasi uczniowie pobudzeni do refleksji wydarzeniami  tych dni w myśl tegorocznego hasła: Szanując Ziemię, zechcą być młodymi ekologami.


Jedziemy autostopem

W dniu 24.05.2016r. odbyła się druga część koncertu  dla klas 1-3 pt. „JEDZIEMY AUTOSTOPEM ”organizowanym przez Radę Rodziców. Dzieci z panem Lupą, wujkiem Jurkiem oraz Hektorem mogły  przeżyć  niezwykłą  muzyczną  podróż. Dziękujemy artystom ART BONSAI za występ.


XV Gminny Konkurs Przyrodniczy

24 maja 2016r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II W Tarnowie Podgórnym odbył się XV Gminny Konkurs Przyrodniczy. Przedstawiciele wszystkich szkół podstawowych  gminy w czteroosobowych grupach  rozwiązywali zadania z różnych dziedzin przyrody oraz ekologii – pytania dotyczyły  także ochrony przyrody naszej Gminy. Zadania były  o zróżnicowanym stopniu trudności.  Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę, dobrze się przy tym bawiąc. Ostatecznie po rozwiązaniu 10 zadań wszyscy pokazali,  że ich wiedza jest imponująca, a  zwycięzcą został zespół z Tarnowa Podgórnego, II miejsce przypadło w udziale uczniom z  Ceradza  Kościelnego, natomiast III przedstawicielom Szkoły Podstawowej w Lusowie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali w nagrodę książki o tematyce przyrodniczej, dzięki  którym będą mogli dalej rozwijać swoje zainteresowania.


Wielka Liga Czytelników

W  Ogólnopolskim  Konkursie  „WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW” sukcesy odniosły nasze uczennice z kl. 2 i 3: Kamila Gdowska, Alicja Obstalecka i Martyna Zakrzewska. W półfinale konkursu zajęły 4 miejsce w Polsce! Nasze reprezentantki pokonały ponad 200 drużyn z terenu całej Polski.  Gratulujemy!
Zmagania konkursowe w naszej szkole rozpoczęły się w październiku 2015r. Wtedy to nasza biblioteka przyłączyła się do społeczności ponad 300 szkół i bibliotek publicznych z najodleglejszych miejsc w kraju.
W etapie szkolnym uczestniczyło ponad 40 uczniów z klas II-VI. Najwytrwalsi uczestnicy przeczytali po 10 książek, rozwiązali 10 kart z zadaniami i oczekiwali na eliminacje szkolne. Dwa najlepsze zespoły w kategorii klas II-III oraz IV-VI reprezentowały naszą szkołę. I tak w półfinale z 242 drużynami ze szkół z całej Polski zmierzyły się Alicja Obstalecka, Kamila Gdowska i Martyna Zakrzewska oraz Monika Gąsiorek, Anna Ruiz i Urszula Trojanowska. Do finału awansowało dziesięć drużyn z klas I-III oraz siedem z klas IV-VI.
4 czerwca  Kamila Gdowska, Alicja Obstalecka  i Martyna Zakrzewska reprezentowały naszą szkołę w Ogólnopolskim Finale Wielkiej Ligi Czytelników  w Katowicach. Dziewczyny zdobyły wyróżnienie w konkursie, uzyskując 97 punktów.  Drużyna, która wygrała, wyprzedziła nasz zespół jedynie o 5 punktów!
Potyczki literackie to jeden z elementów Wielkiej Zabawy Rodzinnej odbywającej się już  po raz piąty w Katowicach. Poza wyróżnieniem najlepszych czytelników, finaliści konkursu mogli korzystać z  licznych atrakcji, m.in.:  korowodu postaci z książek, zabawy z nagrodami Rodzina na medal; Pokazu Talentów, spotkań autorskich, kiermaszu książek.
Nasze uczennice wspaniale się bawiły podczas tegorocznego święta czytelników. Wróciły z Katowic ze wspaniałymi wspomnieniami, dyplomami, medalami oraz nagrodami.
Kolejna edycja Wielkiej Ligi Czytelników w nowym roku szkolnym.


Duma SPTP

Do Wojewódzkiego Konkursu  Matematycznego przystąpiło 11807 uczestników i wyłoniono 53 laureatów, a wśród nich Marcin Dudziak (6a), obecnie absolwent SPTP, który jest już podwójnym laureatem z matematyki. Pierwszy tytuł  otrzymał w zeszłym roku i już wtedy wiedział, że nie będzie pisał sprawdzianu klas szóstych!
Marcin wziął tez udział w Międzynarodowym konkursie matematycznym Pangea organizowanym przez MERIDIAN International Schools w Warszawie, w którym wzięło udział  ponad sto tysięcy uczniów z niemal 3500 szkół. Konkurs odbywał się w dwóch etapach. Marcin zdeklasował etap szkolny i został zaproszony do finału w Warszawie gdzie uzyskał świetny wynik. Jest On również fenomenalnym humanistą, gdyż w XX Jubileuszowym Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Wielkopolsce zdobył 3 miejsce. Jesteśmy dumni z naszego Prymusa!


Festyn rodzinny

Z okazji Dnia Dziecka Rada Rodziców zorganizowała w naszej szkole FESTYN RODZINNY. Został on oficjalnie otwarty przez dyrekcję SPTP oraz wójta gminy. Gościem imprezy był absolwent SPTP, poseł na sejm Waldy Dzikowski.  W programie imprezy znalazły się: zabawy ruchowe i gry sprawnościowe, malowanie twarzy, wspinanie się na zamki dmuchane, skoki na trampolinie, kula zorbing oraz trampolina bungee i  loteria fantowa, w której każdy los wygrywał!!!  Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Punktualnie w południe miała miejsce licytacja fantastycznych przedmiotów,  m.in. dysku zewnętrznego, hulajnogi oraz atrakcyjnych niespodzianek DLA DZIECI i DLA DOROSŁYCH!
Podobnie jak w ubiegłym roku, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i niesamowitym pomysłom Rady Rodziców, będącej wspaniałym inicjatorem zabaw i konkursów –  uczestnicy bawili się wyśmienicie!!!


Tajemnice naszej szkolnej biblioteki

Rok szkolny 2015/16 rozpoczął się w bibliotece inaczej niż zwykle. Opanowały ją podręczniki i ćwiczenia dla kolejnych już klas, dlatego też wypożyczenia „zwykłych” książek rozpoczęły się później niż zazwyczaj. Nasi wierni czytelnicy mieli jednak w tym roku sporo okazji, aby przekraczać progi szkolnej biblioteki.
Nasza szkoła wzięła udział w projekcie Książki Naszych Marzeń, w wyniku którego pozyskaliśmy dodatkowe środki finansowe na zakup nowych, niezwykle atrakcyjnych książek. Zbiory biblioteki powiększyły się również dzięki akcji firmy Amazon – KINDLOTEKA. 10 czytników Kindle z wgranymi pięćdziesięcioma e-bookami w języku angielskim trafiło do sali, w której najczęściej odbywają się lekcje języka angielskiego, natomiast 100 książek w formie papierowej wzbogaciło zbiory biblioteki szkolnej. Uczniowie obecni podczas podsumowania projektu już rezerwowali (utworzyli specjalną listę kolejkową!) wybrane tytuły. Nowości uzyskane dzięki tym projektom oczekiwały na swoich czytelników… w progu biblioteki. Książki wyeksponowane na specjalnie przygotowanych stołach bardzo szybko „wpadały” w oczy czytelników. Podobnie będzie z pewnością z książkami podarowanymi w ramach kolejnej już edycji akcji „Podaruj książkę bibliotece szkolnej”.
Kolejnym magnesem przyciągającym czytelników były konkursy organizowane przez nauczycieli bibliotekarzy. Wzięło w nich udział ponad 160 uczniów! Każdy znalazł coś dla siebie. Wielbiciele literatury fantasy konkurowali podczas Światowego Dnia Czytania Tolkiena, miłośnicy Cwaniaczka, Mikołajka stawali w szranki o miano najlepszego znawcy serii tych książek. Absolutnym hitem był konkursy „Na tropach Lassego i Mai” oraz „Magiczne drzewo – magiczny świat”. Początkowo planowane dla klas młodszych, rozwinęły się w turnieje dla dwóch grup wiekowych. Laureaci pierwszego z wymienionych konkursów otrzymali nagrody ufundowane przez wydawnictwo Zakamarki. Nagrodę zdobyła też nasza uczennica w konkursie Biblioteki Pedagogicznej z okazji 1050-rocznicy Chrztu Polski. Uczniowie klas III – VI sprawdzali także swoje umiejętności językowe, literackie i ortograficzne w III Tygodniu Języka Polskiego.
Konkursem, do którego przystąpiliśmy w tym roku, była WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW. Zadebiutowaliśmy w nim rewelacyjnie, bo nasza zwycięska drużyna z klas II i III zajęła wspaniałe miejsce w Katowicach. Jesienią startujemy kolejny raz, już dzisiaj zapraszamy do zabawy czytelniczej.
Na przełomie marca i kwietnia w bibliotece zostały przeprowadzone II Szkolne Wybory Książek. Wyniki wyborów pozwalają wybierać i kupować takie książki, które chcą czytać uczniowie. Kolejny już raz okazało się, że niesłabnącą popularnością cieszy się szwedzka seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” oraz literatura fantasy. Dlatego też planujemy w nowym roku kolejne edycje konkursów cieszących się wielką popularnością.
Wszystkim naszym czytelnikom życzymy udanych wakacji, także… z książką! Zapraszamy we wrześniu!


Podsumowanie współpracy z firmą Amazon

Uczniowie klas IV, V i VI wraz z nauczycielami uczestniczyli w czerwcu w klasowych wycieczkach do siedziby firmy AMAZON w Sadach. Podczas trzech wyjazdowych dni  mogli zobaczyć, jak pracownicy centrów wykorzystują w codziennej pracy zaawansowane technicznie rozwiązania.Otrzymali okazję przyjrzenia się sposobowi, w jaki Amazon realizuje zamówienia swoich klientów z całej Europy i nie tylko.  Dzieciom szczególnie podobał się jeden z elementów  współpracy człowieka i technologii – pakowanie kartonów. Niektórzy sprawdzali swoje umiejętności i okazało się to nie lada wyzwaniem.
Czerwcowe wizyty w Amazonie były podsumowaniem naszej tegorocznej współpracy, nawiązanej podczas akcji KINDLOTEKA. W maju, podczas BIEGU LWA, uczennice naszej szkoły zasiadały w jury konkursu dla dorosłych. Wśród 40 uczestników wybierały tych dorosłych, którzy najpiękniej czytali bajki dzieciom.