Festyn rodzinny

30 maja w naszej szkole odbył się Festyn Rodzinny. Zorganizowano wiele różnych zabaw i konkursów dla starszych i najmłodszych dzieci.
Obejrzeliśmy pokaz EKOMODY w wykonaniu naszych koleżanek i kolegów. Mogliśmy do woli zajadać się pączkami i drożdżówkami. Wielu chętnych przyciągnęła też loteria fantowa. Dużym zainteresowaniem cieszyła się licytacja przeróżnych gadżetów, roweru, piłki z autografami piłkarzy Lecha, biletów na mecz. Klasy IV-VI uczestniczyły też w zawodach sportowych.
Dziękujemy organizatorom za udany dzień.


Gminny Konkurs Przyrodniczy

Czworo naszych uczniów: Weronika, Zosia, Michał i Marcin wzięło udział w XIV Gminnym Konkursie Przyrodniczym. W konkursie tym rywalizowali z kolegami i koleżankami z 4 szkół z Lusowa, Lusówka, Ceradza Kościelnego oraz gospodarzami tegorocznego konkursu uczniami z Przeźmierowa. Nasi uczniowie wykazali się ogromną wiedzą zdobywając I miejsce. Serdecznie im tego gratulujemy i liczymy na kolejne sukcesy.


Bieg Lwa

24 maja odbył się po raz kolejny Bieg Lwa, w którym wzięła udział nasza sztafeta w składzie: Zofia Marciniak, Magdalena Kopeć, Zuzanna Kucz, Jakub Kabaciński, Bartłomiej Duda i Michał Kapłon. Gratulujemy naszym biegaczom, którzy na mecie pojawili się na 3 miejscu.
Nasi uczniowie mieli również swoją strefę kibicowania przed wejściem do szkoły. Ubrani w żółto-pomarańczowe stroje z instrumentami w rękach i okrzykami na ustach głośno dopingowali wszystkim biegaczom na trasie. Do biegu zagrzewał także kwartet instrumentów dętych z Samorządowej Szkoły Muzycznej. Wszyscy dobrze się bawili, tym bardziej, że pogoda dopisała. Dzieci zostały również obdarowane cukierkami od pani v-ce wójt Ewy Noszczyńskiej-Szkurat. Tym bardziej jesteśmy dumni z naszych dzieci, i bardzo się cieszymy, gdy dowiedzieliśmy się, że nasza szkoła zajęła I miejsce wśród szkół biorących udział w konkursie na strefę kibica. Brawa dla wszystkich uczniów, szczególnie tych najmłodszych, którzy pełni emocji, do samego końca dopingowali i wykrzykiwali hasła, które sami wymyślili.
Do zobaczenia za rok!


Obchody Dnia Ziemi w klasach 0-3

Dnia 24 kwietnia w naszej szkole obchodzony był Dzień Ziemi pod hasłem „Rady na odpady”. Na ubraniach dzieci klas 0-3 dominowały dwa kolory: zielony i niebieski. Każdy uczeń w tym dniu sprawdził swoja wiedzę ekologiczną rozwiązując Ekotest, który w naszej szkole wypadł na wysokim poziomie. Zwieńczeniem tegorocznych obchodów Dnia Ziemi było utworzenie przez dzieci obwodu kuli ziemskiej i kontynentów na dziedzińcu szkolnym. Efekt był naprawdę niesamowity.


Dzień Ziemi

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi upłynęły nam pod hasłem ,,Szanuję Ziemię i dlatego ją poznaję”.
Wszystkie nasze działania zmierzały do kulminacyjnego wydarzenia jakim było spotkanie z Arkadym Pawłem Fiedlerem wnukiem słynnego podróżnika i pisarza Arkadego Fiedlera. Przed spotkaniem wszystkie klasy IV-VI przygotowały plakaty o Państwach, które podczas swej podróży ,,maluchem” czyli Fiatem 126p. przez Afrykę, odwiedził nasz gość. Dzięki tym pracom, już przed spotkaniem wiedzieliśmy, gdzie znajdują się te kraje, w jakiej strefie krajobrazowej, jakie problemy ekologiczne tam występują, czy podobne jak w Polsce? W tygodniu przed Dniem Ziemi sprawdziliśmy też swoją wiedzę ekologiczną rozwiązując testy ekologiczne.
23 kwietnia spotkaliśmy się z Panem Fiedlerem, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o swej podróży – o spotkanych tam ludziach, zwierzętach m.in. lwach, żyrafach, gorylach itp. Mówił też o klimacie tych Państw, krajobrazach które mijał, o trudach podróży, ale też o wielkiej satysfakcji jaką dała mu ta afrykańska przygoda.
Miejmy nadzieję, że nasi uczniowie w myśl tegorocznego hasła : Szanując Ziemię, zechcą ją też poznawać podobnie jak Pan Arkady.


Wiosenne przebudzenie


Kolejny laureat naszej szkoły

Szkoła Podstawowa w Tarnowie może się poszczycić kolejny raz Laureatem Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. W tym roku ten, jakże zaszczytny tytuł wywalczył uczeń klasy Va Marcin Dudziak. Warto tu dodać, iż konkurs ten jest dedykowany głównie dla uczniów klas VI. Tym bardziej zwycięstwo Marcina jest niepowtarzalne. Musiał nie tylko nadrobić materiał z klasy piątej i szóstej, ale też zapoznać się z niektórymi treściami wykraczającymi poza szkołę podstawową. Zdaniem uczniów i nauczycieli tegoroczny konkurs wojewódzki był trudny, o czym świadczyć mogą statystyki. Pierwszy etap odbył się w listopadzie i przystąpiło do niego 11 476 uczniów z całego województwa. Do etapu rejonowego dostało się tylko 1766 uczniów, a więc około 15%, z czego do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się tylko 22 uczniów z całego województwa, czyli około 0,2% wszystkich uczniów biorących udział w tym konkursie. Ostatecznie finalistami zostało 21 uczniów. Porównując punktację uzyskaną za ostatni etap Marcin był w rankingu na drugim miejscu. Uzyskanie tytułu finalisty Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego daje nie tylko ocenę celująca z matematyki na koniec roku szkolnego, ale też zwalnia z pisania sprawdzianu szóstoklasisty z matematyki i języka polskiego oraz otwiera drzwi do dowolnego gimnazjum. Marcinowi i jego rodzicom składamy kolejny raz gratulacje i życzymy dalszych, tak fenomenalnych sukcesów.


Kiermasz wielkanocny


Rekolekcje wielkopostne

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne przebiegały pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Nauki dla dzieci głosiły siostry nazaretanki z Warszawy. Zgodnie z tematem nauk uczniowie w klasach pracowali nad wyznaczonymi zadaniami w formie warsztatów. Z dużym zainteresowaniem wszyscy obejrzeli film pt. „Niebo istnieje naprawdę”. Rekolekcje zakończyły się Mszą Świętą.
Były to szczególne dni choć wolne od zajęć dydaktycznych, to jednak pełne nauki.


Zawody

W dniu 01.03 uczniowie uczęszczający na zajęcia koła modelarskiego reprezentowali naszą szkołę w zawodach, które odbywały się na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego w Kobylnicy. W konkurencji balonów na ogrzewane powietrze nasi uczniowie zajęli wszystkie miejsca na podium: 1 miejsce zajęła Julia Zielińska, 2 miejsce Wojciech Janc, 3 miejsce Michał Kapłon.W konkurencji rzutek-szybowce halowe F-1N w kategorii dziewcząt 1 miejsce zajęła Julia Zielińska. Wszystkie modele są wykonywane własnoręcznie przez uczniów pod fachowym okiem pana Wojciecha Wójkiewicza.


Noc naukowców

Z inicjatywy rodziców klas 0-3 w dniu 06.02.2015r. w naszej szkole odbyły się zajęcia prowadzone przez firmę Pasjonaci. Dzieci mogły zobaczyć i brać udział w doświadczeniach z dziedziny fizyki, chemii i biologii. Zajęcia były bardzo ciekawe, a dzieci zadowolone.Pokaz eksperymentów przyrodniczych

14 stycznia do naszej Szkoły, zawitał przedstawiciel Firmy PASJONACI. Program edukacyjny, który został dzieciom zaproponowany dotyczył prostych doświadczeń, które miały w łatwy sposób opisać pewne zjawiska przyrodnicze: wybuch wulkanu, ciśnienie atmosferyczne i związane nim powstawanie wiatru, właściwości powietrza i jego skład, wytrzymałość różnych materiałów. Dzieci chłonęły te wszystkie informacje jednocześnie przeprowadzając samodzielnie niektóre z doświadczeń. Uczniowie byli zachwyceni tym interesującym spotkaniem.


Podziękowania


Czas przedświąteczny w naszej szkole

Po raz kolejny Uczniowie, Rodzice i Rada Pedagogiczna zorganizowali wspólnie Kiermasz Świąteczny, który odbył się w dniu 10.12.2014 w godzinach od 9:30 do 19:00 oraz w czwartek 11.12.2014 roku. Można było podziwiać i zakupić ozdoby świąteczne, anioły, szopki, stroiki, pierniki oraz inne arcydzieła wykonane przez dzieci i rodziców. Gościem Kiermaszu był WÓJT GMINY pan Tadeusz Czajka. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na potrzeby uczniów. Prezydium Rady Rodziców bardzo serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które pomogły w organizacji, w przygotowaniu materiałów, pakowaniu oraz podczas trwania całego Kiermaszu.

W grudniu odbył się również Konkurs plastyczno-techniczny MAM POMYSŁ! NAJDZIWNIEJSZA, EKOLOGICZNA CHOINKA. Przedmiotem konkursu było wykonanie przez uczniów z klas 0-6 choinki i jej ozdób z odpadów wtórnych lub innych materiałów.


Listopadowe dni

„Spośród słów używanych nieczęsto, tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość
Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi”. (Marcin Wolski)
Obowiązkiem szkoły jest pielęgnowanie tradycji narodowych, zatem uczniowie SPTP spotkali się na apelu z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem uroczystości poświęconej Ojczyźnie i wolności było kształtowanie szacunku do minionych pokoleń (dzięki patriotycznym sercom najcenniejsze wartości takie jak: język, tradycja, obyczaje zostały ocalone), wzbogacenie wiedzy oraz uświadomienie roli wartości narodu. Dzieci w skupieniu uczestniczyły w akademii.
05.11.2014r. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci do Samorządu przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty, które przedstawiały najważniejsze punkty swojego programu. Po sprawnym przeliczeniu przez komisję wyborczą wszystkich oddanych głosów wyłoniono nowy, gotowy do pracy Zarząd SU. Zadbał on o magiczny nastrój w Andrzejki. Rzucanie kostkami, serce z imionami, magiczne kubeczki, zaczarowane koło, andrzejkowe kolory i inne magiczne atrybuty czekały dzieci w piątkowe przedpołudnie 28.11.2014r. Wróżby i przepowiednie dostarczyły uczniom wiele radości i śmiechu. Wszyscy bawili się wyśmienicie.
20 listopada 2014r. Pan Jacek Bruździński na spotkaniu najpierw indywidualnie w klasie, a potem na pokazie zaproponował nam naukę przez zabawę – pokazał nam fizykę od strony praktycznej i ciekawej. Położył nacisk na indywidualne doświadczenia oraz na przekazywanie wiedzy w sposób prosty i poparty przykładami. Było to niesłychanie ciekawe spotkanie dla wielu uczniów.
W czwarty czwartek listopada obchodziliśmy tradycyjne Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day) jedno z najważniejszych (obok Bożego Narodzenia) świąt w USA. Jest to pamiątka pierwszego Dziękczynienia Założycieli angielskiej kolonii w Plymouth, którzy przybyli do Nowej Anglii na statku Mayflower 21 listopada 1620 roku. Na lekcjach języka angielskiego oraz zajęciach koła zainteresowań Uczniowie poznawali historię oraz tradycje związane ze Świętem Dziękczynienia obchodzonym współcześnie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Przygotowaliśmy tzw. Thanksgiving Day Cards świąteczne karty z podziękowaniami dla osób, którym chcieliśmy wyrazić naszą wdzięczność. Każda osoba, każda klasa miała możliwość przygotowania świątecznych kart z podziękowaniami dla Kogoś wyjątkowego w naszej szkole, w rodzinie, w gronie przyjaciół. Zaadresowane karty, tj. Thanksgiving Day Cards wrzucaliśmy do skrzynki ustawionej w korytarzu szkoły, a Koleżanki i Koledzy z Samorządu Uczniowskiego przekazali tę pocztę w czwartek Adresatom.
Chętni Uczniowie „Zerówek” oraz klas I, II i III wzięli udział w konkursie „Thanksgiving Day Cards” na najpiękniejszą kartę z podziękowaniami. Uczniowie klas IV, V i VI zostali zaproszeni do konkursu plastycznego na najciekawszy żaglowiec „Mayflower” wykonany w formie przestrzennej albo półprzestrzennej. Prace konkursowe były niezwykle pomysłowe, wszystkich szczególnie zachwycał duży okręt Mateusza z klasy IVa. Niektórzy najmłodsi Uczniowie próbowali nawet wejść na jego pokład.
Celem działań zorganizowanych w szkole z okazji Święta Dziękczynienia było budowanie zainteresowania oraz szacunku dla kultury innych narodów; zapoznanie Uczniów, wzbogacenie wiadomości całej społeczności szkolnej na temat kultury i obyczajów krajów anglojęzycznych, historii, pochodzenia i obyczajów Święta Dziękczynienia, a także kształtowanie postawy życzliwości, umiejętności dostrzegania życzliwych zachowań innych osób, gotowości do okazywania wdzięczności oraz integracja społeczności szkolnej.

Wybory do Samorządu Szkolnego

Klub Unicef

W roku szkolnym 2014/2015 Szkoła Podstawowa w Tarnowie Podgórnym dołączyła do Klubu Unicef, którego głównym celem jest kształtowanie wiedzy dotyczącej promowania pomocy humanitarnej oraz świadomości praw dziecka wśród podopiecznych. Realizowanie licznych działań w ramach uczestnictwa w Klubie m.in.: zorganizowanie Kąciku UNICEF” z informacjami udostępnianymi każdego miesiąca przez UNICEF, uczczenie ważnych dni międzynarodowych – umożliwią przekazanie uczniom ponadczasowych wartości niesienia pomocy dzieciom na świecie.
Nasza szkoła włączyła się do udziału w kampanii – WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA, wspieranej przez Ambasadora Dobrej Woli UNICEF – Majkę Jeżowską. Dzięki temu kształtują się wśród dzieci postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Projekt pokazuje, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne. Przede wszystkim najistotniejsze jest zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym. W ramach akcji uczniowie będą przygotowywali charytatywne, szmaciane laleczki UNICEF. Pacynki te są niezwykłe, ponieważ symbolizują pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Każda z nich będzie miała swoją tożsamość. Dzieci same wybiorą kraj pochodzenia dla wykonanej przez siebie laleczki, a przez to określą kolor skóry, strój, a także imię i wiek, które umieszczą w akcie urodzenia. Zabawki zostaną zaprezentowane podczas kiermaszu zorganizowanego w szkole. Każdy z zaproszonych gości będzie mógł zaopiekować się wybraną laleczką w zamian za przekazanie darowizny. Minimalna kwota darowizny w wysokości 10 zł umożliwi zaszczepienie jednego dziecka przeciw najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego, a tym samym pozwoli na uratowanie mu życia. Koordynatorem projektu jest Barbara Drab.


Pasowani ołówkiem

Pasowanie na ucznia to jedna z ważniejszych imprez w kalendarzu szkolnym. Uroczystość swoim przybyciem uświetnił wójt gminy pan Tadeusz Czajka. Po krótkim programie artystycznym nadszedł wyczekiwany moment. Przedstawiciele klas zgromadzeni wokół sztandaru uroczyście ślubowali, że będą dobrymi i uczciwymi uczniami, będą strzec honoru szkoły, szanować rodziców i nauczycieli oraz kochać swoją ojczyznę. Potwierdzeniem tych słów było przyrzeczenie złożone przez wszystkie dzieci. Tak oto grono uczniów naszej szkoły oficjalnie powiększyło się o 128 pierwszoklasistów. Nowo pasowanym uczniom życzymy wielu sukcesów szkolnych.


Dzień Patrona

14 października 2014 r. w naszej szkole odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Patrona. Dzień Patrona poprzedzony był konkursami o świętym Janie Pawle II. Prace uczniów zostały wystawione w holu szkoły. Uczniowie wszystkich klas przygotowali część artystyczną, którą zaprezentowali na wspólnym spotkaniu w sali gimnastycznej. Zakończeniem uroczystości była Msza Święta w intencji całej społeczności szkolnej.


Dzień papieski

W dniach 9 i 10 października 2014 r. wzorem lat ubiegłych uczniowie naszej szkoły włączyli się w „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Podczas zbiórki pieniędzy do puszek zebraliśmy 585 zł. Zebraną kwotę przekazaliśmy na konto fundacji, która wspiera zdolną, a biedną młodzież w zdobywaniu wykształcenia.


Mistrzostwa gminy w tenisie stołowym

9 października 2014r. w naszej szkole odbyły się mistrzostwa gminy w tenisie stołowym. Dziewczynki Pieczyńska Sonia i Piotrowska Hanna zdobyły I miejsce, a chłopcy Jarmużek Bartosz i Fornalski Mikołaj zajęli 3 miejsce.
GRATULUJEMY.


Pamiętamy…

75 lat temu, 27 września 1939r. rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Było ono fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, której 70 rocznicę również w tym roku, obchodzimy, ale stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury.
Obowiązkiem wolnego społeczeństwa jest, by we wrześniu 2014 roku przypomnieć o Polskim Państwie Podziemnym, o dziedzictwie, którego jesteśmy spadkobiercami. Warto, byśmy wszyscy oddali cześć tym, którzy oddali swoje życie za wolność, tym którzy tej wolności nie doczekali, a przede wszystkim tym, którzy wciąż żyją wśród nas. Wszak ideały Polskiego Państwa Podziemnego ziściły się w wolnej Polsce.
Instytut Pamięci Narodowej wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej inicjuje zorganizowanie w całej Polsce lokalnych obchodów rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego pod wspólnym hasłem „My z niego wszyscy…”
W naszej szkole, 26 września 2014 roku odbędą się pogadanki przypominające o wielkim dziele Polski Podziemnej.


Tabliczka mnożenia

W tym roku Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym po raz kolejny przyłączyła się do akcji edukacyjnej Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem przedsięwzięcia było zachęcenie wszystkich do przypomnienia i utrwalania tabliczki mnożenia.
W słoneczną środę 17.09.2014r. uczniowie klas IV- VI uczestniczyli w matematycznych potyczkach. Wśród dzieci, które brały udział w konkursie byli również przedstawiciele klas III. Ponadto uczniowie przygotowali barwne plakaty, zachęcające do udziału w akcji. W tym niezwykłym dniu, na każdej przerwie cztery Komisje Egzaminacyjne (uczniowie znający bardzo dobrze tabliczkę mnożenia) przepytywały ochotników ze sprawnego wykonywania pamięciowego mnożenia. Każdy kto bezbłędnie podał wynik mnożenia w jak najkrótszym czasie otrzymywał medal Mistrza tabliczki mnożenia.
Efektem tej akcji było pogłębienie przez wielu uczniów umiejętności sprawnego posługiwania się tabliczką mnożenia.


Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2014/2015

W jesiennej aurze, lecz z uśmiechem na twarzach wychowankowie SPTP przywitali nowy rok szkolny. Uczniów łącznie z zerówkami jest obecnie 618. Trzy oddziały 0; 6 oddziałów klas 1; 5 oddziałów klas 2; 4 oddziały klas 3; 4 oddziały klas 4 i po 3 klasy 5 i 6.